X
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień
dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.

Za i przeciw dawaniu prezentów na święta

Podarunki świąteczne to zwyczaj praktykowany od dawna, w wielu rodzinach. Prezenty na Święta Bożego narodzenia bliscy wręczają sobie w wielu zakątkach świata. W poszczególnych regionach zwyczaj ten może nieco się różnić, jego cel jest jednak niezmienny – podarowanie członkom rodziny czegoś od serca, co zawęzi więzy rodzinne. Pojawiają się jednak również krytyczne głosy wobec praktykowanego w wielu częściach świata zwyczaju obdarowywania siebie prezentami na święta.

Przeciwnicy tej tradycji uważają, że zapomina się o prawdziwym przesłaniu świat, skupiając się na tym co materialne. Obdarowywanie siebie podarunkami nie jest rzeczą złą samą w sobie, nie mniej jednak nie powinno nam przysłaniać tego c najważniejsze. Ważne również, aby nie kupować prezentów zgodnie z zasadą „zastaw się, a postaw się”, gdyż całkowicie mija się to z celem wręczania sobie podarunków. Prezent może być drobny i mało kosztowny, ale powinien być dany prosto z serca. Kosztowne podarunki mogą wprawić osobę, która je otrzymuje w zakłopotanie, a obdarowującemu mocno nadszarpnąć budżet. Pamiętajmy, że prezenty świąteczne to tylko jeden z elementów świąt i nie powinien być traktowany jako główna atrakcja świątecznego okresu.

Argumenty przeciwko dawaniu prezentów

Święta to czas spokoju, spotkań z rodziną, długich rozmów w gronie rodzinnym i wspólnej modlitwy. Ten główny cel Świąt przysłaniany jest coraz częściej przez to, co powinno być tylko otoczką świąt. Żyjemy w biegu i coraz częściej tak przeżywamy święta. Tak przywykliśmy do szybkiego, zgodnego z zasadami konsumpcjonizmu życia, że nawet święta coraz częściej kojarzą nam się tylko z choinką, smacznym jedzeniem i prezentami. Coraz częściej słyszy się, że ludzie zadłużają się po to, aby mieć pieniądze na święta.

Nie byłoby w tym nic aż tak złego, gdyby chodziło tylko o typowe świąteczne zakupy, pozwalające rodzinie w miłej atmosferze i przy suto zastawionym stole przeżyć atmosferę świąt. Jednak powodem zadłużeń konsumentów są często właśnie kupowane dla bliskich prezenty.

Dzieci oczekują drogich podarunków, zgodnych z ich zainteresowaniem, a i innych członków rodziny nie chcemy rozczarować. Gubi się w tym wszystkim cel świat, bo przecież można pod choinkę położyć jakiś drobiazg, niedrogi podarunek – ale ofiarowany od serca. Niekoniecznie musi to być rzecz, która na długo nadszarpnie naszą kieszeń. Jeśli będziemy uczyć nasze dzieci, że święta to przede wszystkim prezenty – nie możemy dziwić się, że w takim przekonaniu one będą żyły. Pierwszym krokiem do tego, aby przekonać je, że prezenty świąteczne nie są podstawowym aspektem świąt jest szczera rozmowa i konsekwencja w kupowaniu podarunków w okresie świątecznym. Kupujmy te rzeczy na które nas stać, a nie te, które wymagają od nas pociechy.

Pamiętajmy, że apetyt wzrasta w miarę jedzenia  potrzeby naszych dzieci z roku na rok się zwiększają. To od rodziców w dużej mierze zależy, czy ich dzieci będą kojarzyły święta z rozszalałymi centrami handlowymi i otrzymywaniem drogich prezentów, czy też spotkaniami w gronie rodzinnym i świąteczną atmosferą. Nie każdy prezent trzeba kupić – równie dobrze można go przygotować samodzielnie. Jest to bardzo ciekawa i rozwijająca wyobraźnię opcja dla dzieci – czasami bowiem nie mają funduszy na zakup kosztownych prezentów dla rodziców czy rodzeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować uroczystą kartkę z życzeniami, stroik świąteczny, a nawet określoną ozdobę do domu. Prezenty ręcznie robione można także zakupić – charakteryzują się one tym, iż nie są drogie w stosunku do innych, często kupowanych świątecznych podarunków. Przykładem takiego prezentu może być chociażby ręcznie robiona świeczka czy ręcznie wykonana biżuteria. Takie drobiazgi można zarówno kupić niedrogim kosztem, jak i wykonać samodzielnie. Poświęcając na wykonanie prezentu swój cenny czas mamy świadomość, że ofiarowany drobiazg jest nie tylko typowym prezentem świątecznym, ale podarunkiem od serca.

Argumenty za dawaniem prezentów

Dawanie prezentów ma również pozytywne strony – przede wszystkim lubimy być zaskakiwani i cieszymy się, że bliscy myślą o nas. Kupowanie podarunku jest okazją do zastanowienia się nad tym co lubi bliska nam osoba i co może sprawić jej przyjemność. Skupiamy się wówczas na kimś innym i zadowolenie tej osoby jest dla nas priorytetem. Nie powinniśmy oczekiwać rewanżu w postaci prezentu dla nas, ale kupować to, na co nas stać i co uznamy za odpowiednie dla danej osoby. Mija się z celem wydawanie fortuny na prezent na który nas tak naprawdę nie stać – nie tylko nadszarpnie to mocno nasz budżet, ale również postawi w niezręcznej sytuacji osobę obdarowywaną.

Z prezentów świątecznych zazwyczaj najbardziej cieszą się dzieci – okres świąteczny jest zatem dobrą okazją do uczenia ich dzielenia się i skupiania na innych. Dzieci powinny wiedzieć, że prezenty nie są priorytetowym punktem świąt i nie koniecznie muszą się one wiązać z dużym wydatkiem finansowym. Warto skupiać się na innych elementach Świąt Bożego Narodzenia, pokazując pociechom, że dawanie prezentów może być traktowane jako zabawa, a nie konieczność wiążąca się z dużymi wydatkami. Skupiajmy się bardziej na przebywaniu w gronie rodzinnym, wspólnym przygotowywaniu ozdób na choinkę, kolędowaniu, wspólnym wyjściu na pasterkę. W przypadku gdy dawanie prezentów nie będzie głównym punktem świątecznego wieczoru, podarunki nie będą wytwarzały złych nawyków w dzieciach i nie będą uczyły ich materialistycznego i konsumpcyjnego podejścia do życia i do obchodzenia świąt.

Komentarze

Cytuj
Dodano: 20.08.2013  Skomentował: farafami1
Myślę, że to fajny pomysł na obdarowywanie się na święta. To sprzyja rodzinnej atmosferze. http://www.butyzakupy.pl/
Cytuj
Dodano: 17.12.2018  Skomentował:
Xd
Cytuj
Dodano: 17.12.2018  Skomentował:

Dodaj komentarz





[ X ]

Zgłoś błąd

E-mail:
Opis błędu *

hermesbirkinae parsmovies